Pristagare Tävlingar 2020

Här presenteras pristagarna i tävlingar under Torreby-veckan. På grund av Svenska Golfförbundets bestämmelse att inga prisutdelningar får ske på tävlingar kommer vi via mail kontakta de som har vunnit priser. Pristagare hämtar sitt pris på Torreby GK’s kansli senast sista juli 2020. Har du inte möjlighet att hämta kontakta kansliet.

Roffes Nostalgi 2-manna scarmbie speldag 5 juli 2020

8 priser

1

Karlsson Dahlgren / Engdahl

 

-6

65

 

KARLSSON DAHLGREN, Robin

Torreby Golfklubb

 

 

 

ENGDAHL, Viktor

Torreby Golfklubb

 

 

2

Lagerblad / Lagerblad

 

-5

66

 

LAGERBLAD, Anton

Torreby Golfklubb

 

 

 

LAGERBLAD, Johanna

Torreby Golfklubb

 

 

3

Andreasson / Andreasson

 

-5

66

 

ANDREASSON, Anngret

Torreby Golfklubb

 

 

 

ANDREASSON, Lars-Erik

Torreby Golfklubb

 

 

4

Knutsson / Knutsson

 

-5

66

 

KNUTSSON, Göthe

Torreby Golfklubb

 

 

 

KNUTSSON, Alexander

Torreby Golfklubb

 

 

5

Barrehag / Barrehag

 

-4

67

 

BARREHAG, Love

Torreby Golfklubb

 

 

 

BARREHAG, Ludvig

Torreby Golfklubb

 

 

6

Ankelo / Jacobsen

 

-4

67

 

ANKELO, Sami

Torreby Golfklubb

 

 

 

JACOBSEN, Bertil

Öijared Golfklubb

 

 

7

Zetterman / Frisk

 

-4

67

 

ZETTERMAN, Hasse 

Torreby Golfklubb

 

 

 

FRISK, Tommy

Torreby Golfklubb

 

 

8

Wennberg / Åberg

 

-3

68

 

WENNBERG, Johan

Koberg Golfklubb

 

 

 

ÅBERG, Benny

Torreby Golfklubb

 

 


 

ECUS Irish Greensome speldag 6 juli 2020

7 priser

1

Ryhage Frisk / Karlsson

 

-5

66

 

RYHAGE FRISK, Heléne

Torreby Golfklubb

 

 

 

KARLSSON, Tomas "Tomata"

Torreby Golfklubb

 

 

 

2

Andersson / Åhsberg

 

-4

67

 

ANDERSSON, Ronny S

Torreby Golfklubb

 

 

 

ÅHSBERG, Monica

Torreby Golfklubb

 

 

 

3

Hankers / Hankers

 

-3

68

 

HANKERS, Tobias

Lycke Golf & Country Club Marstrand

 

 

 

HANKERS, Patrik

S:t Arild Golfklubb

 

 

 

4

Ljunglide / Åhsberg

 

-3

68

 

LJUNGLIDE, Sven

Torreby Golfklubb

 

 

 

ÅHSBERG, Jerry

Torreby Golfklubb

 

 

 

5

Hansen / Hars

 

-3

68

 

HANSEN, Gunnar

Torreby Golfklubb

 

 

 

HARS, Annette

Torreby Golfklubb

 

 

 

6

Aldegren / Barrehag

 

-2

69

 

ALDEGREN, Jesper 

Torreby Golfklubb

 

 

 

BARREHAG, Ludvig

Torreby Golfklubb

 

 

 

7

Thuresson / From

 

-2

69

 

THURESSON, Åsa 

Torreby Golfklubb

 

 

 

FROM, Carina

Torreby Golfklubb

 

 


 

Torreby Globe 2020

4 priser

1

NILSEN, Trond

Lyckorna Golfklubb

-2

69

71

140

 

2

HAMILTON, David

Ullna Golf Club

+3

74

71

145

 

3

NIKLASSON, Fredrik "Biffen"

Torreby Golfklubb

+5

71

76

147

Spelhandicapmetoden

4

KOCH, Gulliver

Torreby Golfklubb

+5

72

75

147

 


 

Gladgolfens 4manna scramble

3 priser

1
From / Karlsson / Bengtsson / Olsson
117,4
15
-7
F
 
44
2
Carlsson / Grimaldi / Enetorp / Dahlgren Karlsson
129,8
17.6
-6,6
F
 
44,4
3
Ryhage Frisk / Bergström / Savefors / Hansson
123
15.3
-6
F
 
45

 

ICA nära Munkedalshallens Singeltävling

A klass 3 priser

1
August
Fägersten
11,8
12
Djursholms Golfklubb
-2
 
F
SE
 
69
2
Ken
Ekbladh
14,4
15
Torreby Golfklubb
Par
 
F
SE
 
71
3
David
Hamilton
3,3
2
Ullna Golf Club
+2
 
F
SE
 
73

 

B klass 3 priser

1
Eric
Fivelsdal
20,2
22
Torreby Golfklubb
-4p
 
F
SE
 
32
2
Claes
Fägersten
18,0
19
Torreby Golfklubb
-5p
 
F
SE
SHCP
31
3
Björn
Åhsberg
23,7
26
Torreby Golfklubb
-5p
 
F
SE
SHCP
31

 


 

Olka resors Äkta Make/Sambo

A klass 4 priser 

1
Peter Lagerblad / Maria Fransson
35,7
14
-4
F
 
67
2
Sebastian Stafnergård / Frida Stafnergård
11,3
5
-3
F
 
68
3
Patrik Hägglund / Denise Bickel
40,9
17
-1
F
SHCP
70
4
Nils Lindskog / Winnie Lindskog
39,4
20
-1
F
 
70

 

Grattis även till Peter Lagerblad/Maria Fransson som blev bästa Torreby par i A-klass och under ett år får ha Elisabeth och Bosse Forslunds tavla av Kaj Jensen.

B klass 4 priser

1
Helena Karlsson / Matthias Karlsson
66,4
35
+4p
F
 
40
2
Anders Hofgren / Anita Hofgren
58,4
30
+3p
F
 
39
3
Niklas Aldegren / Ulrika Karlsson
60,7
28
+2p
F
 
38
4
Kaj Jönsson / Ann-Christine Jönsson
51,2
23
+1p
F
SHCP
37

 


 

Jagetun & Snayder´s Bästboll

17 priser:

 

1 Wackfelt / Hallberg     +15p 51
2 Andersson / Hedlund     +12p 48
3 Saarinen / Wretlund     +9p 45
4 Hallberg / Zetterman     +7p 43
5 Barrehag / Barrehag     +6p 42
6 Karlsson / Karlsson     +6p 42
7 Fägersten / Fägersten     +6p 42
8 Fivelsdal / Reuterberg     +6p 42
9 Söderberg / Johansson     +5p 41
10 Ekbladh / Sanzén     +5p 41
11 Gadd / Jacobsson     +5p 41
12 Drechsel / Drechsel     +5p 41
13 Hägglund / Lindquist     +4p 40
14 Wilhelmsson / Wilhelmsson     +4p 40
15 Ljunglide / Karlsson     +4p 40
16 Berggren / Johansson     +4p 40
17 Aldegren / Andreasson     +4p 40